23-го лютого вдень подивився свій останній на сьогодні в житті | Смоловой

23-го лютого вдень подивився свій останній на сьогодні в житті футбольний матч: ДК v Інгулець у першості U19. Вже збирався спати, як на пошту прийшов пуш про завантаження відео та звіту. Занурився в ноут, за традицією звіряючи власні спостереження з цифрами. Десь о третій завершив роботу над чорнеткою та частково над графікою. Що відбулося вже за годину знає будь-яка притомна особистість у світі...

Динамо U19 3:0 Інгулець U19
xG графік, усереднені позиції, розподіл атак та передач

...тож насасперед хочу подякувати незламним та мужнім українцям та українкам, нашим героїчним ЗСУ, а на деяких напрямках і не менш героїчним ТрО (Сумщина, наприклад) за можливість завершити те, що починав 23-го. Вагався чи варто знову повертатися у той день, тим паче зараз, коли ніхто не може дати гарантії, що кожен наступний не стане останнім. Але бачу в цьому певний символізм: Україна продовжує спротив з думками про майбутнє. Тож про майбутнє футболу теж варто замислюватись. А замислитись є над чим, в першу чергу над сенсами того, що ми від нього прагнемо отримати. Основна теза така: футбол має орієнтуватись не виключно на продукт внутрішнього вжитку (як раніше), а на зовнішні ринки.

Це був типовий матч між однією з найкращих та однією з найгірших команд першості. Повна територіальна перевага динамівців (див. карту усереднених позицій, де лише обидва ЦЗ на власній половині при 70.67% володіння) та купа ударів (31 на 3.44 xG). 3:0, пісня. Однак «нє всьо так адназначна», як говорять фашисти та родичі фашистів, «ми многава нє знаєм».

Відкрили рахунок кияни лише в компенсований до першого тайму час: Бражко реалізував пенальті (якщо пам`ять не зраджує, то Вова забив 5 з 5 пенальті у сезоні).

Добре пам`ятаю ще з дитинства репліки гравців після матчу: «Суперник закрився на своїй половині, нам було складно, ми не змогли зламати його». З тих пір пройшло більше 20 років, а після матчу гравці і тренери говорять те саме.

Динамо володіло м’ячем у першому таймі 74.67% ігрового часу! Віднімаємо від 1.77 xG - 0.76 xG за пенальті: залишається 0.99 xG на 15 ударах. Отримуємо лише 0.066 xG середнього. Про що це свідчить? Удари не були ретельно підготовленними та багато у чому стихійні - середня дистанція більше 18 метрів (десь за 1.5 метри за лінією штрафного майданчика)! Допоможіть тепер віднайти ефективність використання цих 74.67% володіння, якщо удари з хороших позицій ми за якихось причин у достатній кількості не готуємо? Або простіше - нам складно їх створювати.

Давайте ще про сумне: з 15 ударів до перерви з меж штрафного майданчику в нас 6 (пенальті окремо). І ЖОДЕН з цих 6 ударів не досяг площини воріт: перше і єдине влучання відбулося з пенальті на 45‘+ хвилині. Усі влучання (3) лише з-за меж штрафного, де не такий щільний захист.

Команда два місяці на зборах готувалась лише до гри з Депортиво в UEFA Youth League? Бо істотного прогресу у подоланні насиченого захисту у цьому матчі не дуже помітно.

Щоб не розповідав спеціально для мене пан Іщенко про позиційну атаку, я з легкістю знайду для нього нові аргументи і запитання.

Перше. Навіть у такому прохідному матчі (70.67% володіння) юні динамівці грають з «надривом»: 114 втрат! Що мінімум на 10 більше середнього показника по сезону в чемпіонаті (103.78).
Лідер за втратами Бражко (13), що ображається на тезу його неготовністі сьогодні змінити Сидорчука, бо грає за іншими алгоритмами в U19. По 11 у Горбача і Боля, по 10 у Бенедюка, Діалло, Малиша та Волошина, у Яцика 9. Дуже багато браку у всіх ключових гравців без прив’язки до позицій та етапів атаки!

Друге. А чому стільки браку? Бо пасова гра, як осмислена система, майже відсутня. Гіперповільний темп у 14.82 передачі на хвилину здається не дуже в’яжеться зі «швидкими флангами». А насправді джек-пот. Чому Динамо настільки пасивно рухає м’яч передачами? Бо окремі гравці відверто зловживають ІНДИВІДУАЛЬНИМИ діями, перетримуючи м’яч, як це і буває у матчах в Європі, де Динамо виступає у якості андердога. Проти Інгульца маємо 129 дуелей в атаці - наш рекорд сезону при 91.11 в середньому.